Wiele twarzy nawigacji


Ludzie niemal od zawsze starali się konstruować przyrządy nawigacyjne oraz opracowywać skuteczne metody nawigowania. Rzecz jasna, nie od razu odkryto nawigację satelitarną. Przez wiele stuleci musiano w ogóle obywać się bez elektroniki, która do nawigacji weszła właściwie stosunkowo niedawno.

Na samym początku nawigacja opierała się o dość prymitywne przyrządy, takie jak sekstant, kompas czy luneta. Obserwowano wówczas gwiazdy, z których położenia można było wiele wyczytać. Kiedy jednak niebo było pochmurne, to nierzadko niemożliwe było określenie swojego położenia i obranie właściwej drogi do celu.

W dzisiejszych czasach dominuje nawigacja satelitarna. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że są też dla niej pewne alternatywy. Łodzie podwodne, które przemieszczają się głęboko poniżej powierzchni wody, nie są w stanie odbierać sygnałów z satelity, a często również innych fal emitowanych z ziemi.

Tego typu jednostki pływające nawiguje się więc za pośrednictwem tak zwanych ultrasonografów. Co ciekawe, technika ta w pewien sposób przypomina metody stosowane przez zwierzęta, takie jak nietoperze czy wieloryby. Przy dużych portach okręty często nawiguje pilot, który udziela im dokładnych informacji o tym, jak powinny płynąć, żeby nie spowodować kolizji. Są również inne sposoby na skuteczne określanie swojego położenia oraz znajdywanie właściwej drogi.

http://traffic.naviexpert.pl/ nawigacje samochodowe

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz