Wiele twarzy nawigacji


nawigacje samochodowe Nasz wideo rejestrator jest bardzo przydatny podczas jazdy autem

Ludzie niemal od zawsze starali się konstruować przyrządy nawigacyjne oraz opracowywać skuteczne metody nawigowania. Rzecz jasna, nie od razu odkryto nawigację satelitarną. Przez wiele stuleci musiano w ogóle obywać się bez elektroniki, która do nawigacji weszła właściwie stosunkowo niedawno.

Na samym początku nawigacja opierała się o dość prymitywne przyrządy, takie jak sekstant, kompas czy luneta. Obserwowano wówczas gwiazdy, z których położenia można było wiele wyczytać. Kiedy jednak niebo było pochmurne, to nierzadko niemożliwe było określenie swojego położenia i obranie właściwej drogi do celu.

W dzisiejszych czasach dominuje nawigacja satelitarna. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że są też dla niej pewne alternatywy. Łodzie podwodne, które przemieszczają się głęboko poniżej powierzchni wody, nie są w stanie odbierać sygnałów z satelity, a często również innych fal emitowanych z ziemi.

Tego typu jednostki pływające nawiguje się więc za pośrednictwem tak zwanych ultrasonografów. Co ciekawe, technika ta w pewien sposób przypomina metody stosowane przez zwierzęta, takie jak nietoperze czy wieloryby. Przy dużych portach okręty często nawiguje pilot, który udziela im dokładnych informacji o tym, jak powinny płynąć, żeby nie spowodować kolizji. Są również inne sposoby na skuteczne określanie swojego położenia oraz znajdywanie właściwej drogi.

http://traffic.naviexpert.pl/ http://www.blognavi.pl/test-nawigacji

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz