Różne sposoby nawigowania


W dzisiejszych czasach nawigacja kojarzy się nam zazwyczaj z nawigacją satelitarną, z której korzystamy na przykład podczas jazdy samochodem. Tego typu urządzenia znaleźć można nawet w nowoczesnych telefonach komórkowych. Nawigacja ma jednak również inne postaci. Warto się dowiedzieć, jakie one są.

Dawniej nawigacja odbywała się głównie na podstawie obserwacji nieba, a konkretnie położenia ciał niebieskich. Ten sposób na określanie położenia oraz obieranie właściwej drogi do celu nazywa się nawigacją astronomiczną (inaczej astronawigacja). W dzisiejszych czasach raczej rzadko korzysta się z tego rozwiązania, jednak dawniej stosowano je powszechnie.

Nawigacja może również odbywać się za pośrednictwem fal radiowych. Wówczas mówimy o radionawigacji. W niektórych sytuacjach mamy także do czynienia z tak zwaną nawigacją pilotową. Wykorzystuje się ją na przykład przy wprowadzaniu jednostek pływających do portów lub też podczas zarządzania ruchem na akwenach, po których pływa dużo statków. Specjalnych systemów nawigacyjnych używają łodzie podwodne, do których raczej nie docierają sygnały z satelity. Te jednostki korzystają z bardzo skomplikowanych urządzeń, jakimi niewątpliwie są ultrasonografy.

Przykłady można mnożyć, jednak już na tym etapie opisywania różnych systemów nawigacyjnych można zrozumieć, że oprócz GPS-ów jest jeszcze wiele innych sposobów na określanie położenia oraz wytyczanie właściwej drogi.

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/lubin/

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz