Od gwiazd do GPS-ós


W dawnych czasach ludzie spoglądali w gwiazdy, żeby określić swoje położenie oraz znaleźć właściwą drogę. Współcześnie robią to już głównie romantycy lub ewentualnie miłośnicy astronomii. Z pewnością, mało kto w XXI wieku kieruje się gwiazdami podczas podróży.

Nawigacja astronomiczna była praktycznie jedyną możliwością odszukiwania właściwej drogi przez wiele setek lat. Dopiero rozwój techniki dał nam nowe rozwiązania w tej materii. Dzisiaj nie musimy już posiadać lunety czy też sekstantu. Często wystarczy nam zwykły telefon komórkowy z wbudowanym systemem nawigacji satelitarnej.

Poza nawigacją satelitarną są również inne jej rodzaje. Dobrym przykładem jest tutaj nawigacja radiowa czy też pilotowa. Fale radiowe również nadają się do lokalizowania punktów oraz znajdywania właściwego szlaku. Pilotować można natomiast na przykład jednostki wpływające do portów, jeśli panuje tam spory ruch. Również na popularnych akwenach można stosować tę formę nawigacji. Bardzo interesujące są metody stosowane na łodziach podwodnych.

Na pewnej głębokości nie ma w ogóle mowy o odbieraniu fal radiowych czy też satelitarnych. Tam stosuje się ultrasonografy, dzięki którym możliwe jest poruszanie się po morskich głębinach i znajdywanie w nich właściwej drogi.
Jak widać, od czasów dominacji nawigacji astronomicznej wiele się w tej dziedzinie zmieniło.

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/pruszkow/

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz