Nie tylko GPS


Zdecydowana większość z nas słowo „nawigacja” kojarzy z popularnymi GPS-ami. W dzisiejszych czasach korzystamy z nich niemal powszechnie i możemy je mieć nawet w telefonach komórkowych. Nie ma się więc czemu dziwić, że takie właśnie mamy skojarzenia. Nawigacja satelitarna jest jednak tylko jedną z co najmniej kilku możliwości na określenie swojego położenia oraz wytyczenie prawidłowej trasy.

Najbardziej klasyczną formą nawigacji jest astronawigacja, czyli wytyczanie kierunków i określanie położenia na podstawie obserwacji astronomicznych. Co prawda, w dzisiejszych czasach już mało kto korzysta z tej alternatywy, jednak przez długie wieki była to praktycznie jedyna dostępna metoda.

Co ciekawe, nawigacja nie jest wyłącznie domeną człowieka. Również zwierzęta mają swoje sposoby na odnajdywanie drogi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ludzkość zaczerpnęła od nich kilka patentów. Przykładem może być tutaj ultrasonograf, czyli urządzenie nawigacyjne wykorzystywane na łodziach podwodnych. Z podobnej „aparatury” korzystają chociażby delfiny czy nietoperze.

Nawigacja może odbywać się również za pośrednictwem systemów radiowych. W portach czy też na akwenach, na których panuje wzmożony ruch, korzysta się także z nawigacji pilotowej. Jak widać, GPS nie jest jedynym urządzeniem, które pozwala nam znajdować właściwą drogę.

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/pruszkow/

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz