Kilka słów o nawigacji


W naszym kraju z systemów nawigacji satelitarnej korzysta coraz więcej osób. Najbardziej skuteczne są one na drogach, co sprawia, że ich popularność stale rośnie wśród kierowców. Taki sprzęt wykorzystywany jest także przez żeglarzy, zarówno tych śródlądowych, jak i morskich. Warto zdać sobie sprawę, że korzystanie z GPS-ów nie jest jedynym możliwym sposobem na skuteczne odnajdywanie właściwej drogi.

Różne są rodzaje nawigacji. Najbardziej klasyczną techniką jest obserwowanie położenia gwiazd i na tej podstawie określanie własnego położenia oraz wybieranie właściwej trasy. W dzisiejszych czasach nawigacja astronomiczna jest jednak bardzo rzadko używana.

Jedną z najbardziej oryginalnych oraz chyba najnowocześniejszych form nawigacji satelitarnej jest korzystanie z ultrasonografów. Urządzenia te znaleźć możemy na przykład na łodziach podwodnych, które nie są w stanie odbierać zwykłych sygnałów radiowych czy też satelitarnych. Omawiana metoda tak naprawdę zapożyczona jest ze świata zwierząt. W naturze pewną jej formę wykorzystują delfiny czy też nietoperze.

Jak widać, nawigacja to nie tylko popularne GPS-y. Na przestrzeni wieków ludzkość wypracowała wiele różnych i skutecznych sposobów na znajdywanie właściwej drogi. Nie da się jednak ukryć, że chyba najbardziej praktyczną metodą jest właśnie korzystanie z nawigacji satelitarnej.

Sytuacje na drodze w mieście Jelenia Góra remonty mocno komplikują

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz