GPS i inne rodzaje nawigacji


Nawigator jest osobą odpowiedzialną za określanie położenia oraz wskazywanie właściwej drogi. W dzisiejszych czasach jego rolę coraz częściej spełnia maszyna. Nawet jeśli całkowicie nie przejmuje ona jego obowiązków, to przynajmniej stanowi ona podstawowe narzędzie jego pracy, bez którego praktycznie nie byłby w stanie się obejść.

Część z nas ze słowem „nawigacja” może utożsamiać systemy GPS. Oczywiście, tego typu urządzenia są najpopularniejszymi przyrządami nawigacyjnymi, jednak z pewnością nie jedynymi. Dawniej, zanim wymyślono GPS-y, korzystano z dość prymitywnych akcesoriów nawigacyjnych. Posiłkowano się przy tym obserwacjami astronomicznymi.

Ten rodzaj nawigacji to astronawigacja. W dzisiejszych czasach nie ma już potrzeby spoglądania w gwiazdy celem ustalenia swojego położenia. Zawsze jednak można to zrobić, jeśli nie ma się innej alternatywy.

Warto powiedzieć kilka słów o nawigacji, którą stosuje się w łodziach podwodnych. Tego typu jednostki, kiedy znajdują się pod wodą, to nie mają dostępu do fal satelitarnych ani nawet zwykłych fal radiowych. Żeby nimi kierować potrzebne są więc ultrasonografy. Takie urządzenia zostały opracowane po części na podstawie obserwacji zwierząt. Warto mieć świadomość, że w podobny sposób, jak łodzie podwodne, drogę znajdują również delfiny czy też nietoperze.

Mielec remonty korki i inne utrudnienia na mapie online

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz