Definicja i rodzaje nawigacji


W skrócie, nawigację można zdefiniować jako dział wiedzy na temat określania aktualnego położenia obiektów, a także znajdywania odpowiedniej drogi do celu. Na przestrzeni wieków wypracowano wiele różnych technik nawigacyjnych, o których warto powiedzieć przynajmniej kilka słów.

W dzisiejszych czasach zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem nawigacji jest nawigacja satelitarna. Wykorzystuje się ją w wielu różnych pojazdach, ale najczęściej w samochodach. Współcześnie GPS-y znaleźć można nawet w zwykłych telefonach komórkowych, co sprawia, że korzystać z nich mogą również piesi.

Przez wiele wieków nawigacja opierała się głównie o obserwację nieba. Na podstawie gwiazd można było całkiem precyzyjnie określić swoje położenie, a także wyznaczyć prawidłowy kierunek. Współcześnie rzadko kiedy korzysta się z nawigacji astronomicznej, jednak w dalszym ciągu może być ona skuteczna.

Nawigacja może być również radiowa i chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, o co w niej chodzi. Dużo bardziej interesująca jest natomiast nawigacja, z której korzystają załogi łodzi podwodnych. Głęboko pod powierzchnię wody nie docierają ani fale radiowe, ani tym bardziej satelitarne. Tam korzysta się więc z ultrasonografów, które to wykorzystują podobną technikę, co zwierzęta, takie jak na przykład delfiny albo nietoperze.

Sprawdź Racibórz remonty na interaktywnej mapie

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz