Dawna i współczesna nawigacja


Współcześnie zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem nawigacji jest nawigacja satelitarna. Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z GPS-u wie, jak łatwo obsługuje się te urządzenia. Nie zmienia to w niczym faktu, że jest to niezwykle precyzyjny i wymyślny sprzęt, który bazuje przecież na informacjach przekazywanych nam z orbity ziemskiej.

Taka forma nawigacji jest niezwykle wartościowa, a do tego precyzyjna. Pod wieloma względami można ją również nazwać uniwersalną, ponieważ korzystać z niej mogą zarówno kierowcy, jak i żeglarze, a do tego jeszcze piesi. GPS znaleźć można w niemal każdym nowoczesnym telefonie komórkowym. Z pewnością warto właśnie w taki telefon się wyposażyć.

W dzisiejszych czasach trudno byłoby znaleźć jakąś znaczącą konkurencję dla nawigacji satelitarnej. W przeszłości podobną pozycję miała nawigacja astronomiczna. Przed wiekami nie było innej możliwości określania położenia oraz wytyczania trasy. Pozycję i wysokość gwiazd badano za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak sekstant.

Co ciekawe, tak proste metody często pozwalały na wydanie dość precyzyjnych sądów. Nijak mają się one jednak do metod, z jakich korzysta się współcześnie. Zdaje się, że żaden nawigator nie zamieniłby systemu nawigacji satelitarnej na lunetę i sekstant, ponieważ byłoby to co najmniej nierozsądne zachowanie.

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/lowicz/

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz