Nawigacja satelitarna i inna


Ogólnie rzecz biorąc, nawigacja jest dziedziną wiedzy, która zajmuje się określaniem położenia danego podmiotu, którym może być człowiek, samochód, okręt oraz inny pojazd, a także wyszukiwaniem właściwej drogi do określonego celu. Nawigacja rozwija się przez wieki, a jej współczesny poziom trzeba ocenić jako naprawdę wysoki, jeśli dobrze zna się historię tej dziedziny.

W dawnych czasach podstawowym źródłem wiedzy dla nawigatorów były gwiazdy, z których można było wyczytać wiele wartościowych informacji. Wraz z rozwojem techniki pojawiła się również nawigacja radiowa, aż w końcu niemal wszyscy zaczęli korzystać z nawigacji satelitarnej, którą możemy w dzisiejszych czasach mieć nawet w telefonie komórkowym.

Nie oznacza to jednak, że współcześnie podczas określania położenia i wyszukiwania właściwej drogi korzysta się wyłącznie z GPS-ów. W niektórych sytuacjach jest to niemożliwe albo niepraktyczne.

Na przykład łodzie podwodne nie mogą odbierać fal z orbity ziemskiej, po której krążą satelity. Te jednostki pływające podczas zanurzenia korzystają więc z ultrasonografów. Trzeba przyznać, że taka forma nawigacji jest naprawdę skomplikowana, chociaż, co ciekawe, podpatrzyliśmy ją u zwierząt, takich jak wieloryby czy nietoperze, i udoskonaliliśmy.

Jak widać, sposobów nawigowania jest co najmniej kilka, chociaż oczywiście nawigacja satelitarna jest spośród nich najpopularniejsza.

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/lubin/

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz